60 שניות על הקשר בין פוסידון, שוודיה ורפואה, ומה זה בכלל היפוקמפוס

היפוקמפוס- שמו של סוס הים המיתולוגי- יצור בעל פלג גוף עליון של סוס, ופלג גוף תחתון של דג גרם.

פוסידון:

היוונים הקדמונים האמינו כי לכל יצור על פני האדמה קיים יצור מקביל החי בים. על כן, דמיינו את אחיו הימי של הסוס כיצור בעל פלג גוף עליון של סוס, ופלג גוף תחתון של דג גרם, וטבעו לו את השם היפוקמפוס (מיוונית: "hippos"- סוס, ""Kampos- מפלצת ים).

ההיפוקמפוס קיבל את תכונותיהם האציליות של הסוסים: כח, זריזות, נאמנות וחכמה, ושימש על פי המיתולוגיה היוונית כרכבו של פוסידון אל הים.

Hippocampus_angustus-היפוקמפוס- שם משפחתם של סוסוני הים, אותם יצורים מים קטנים וססגוניים הנחבאים בינות לצמחיה ימית בחופים ושוניות אלמוגים של האיזורים הטרופיים והסוב-טרופיים.

שוודיה:

החברה הבינלאומית לזואולוגיה הממוקמת בעיר "אופסלה" בשוודיה (כן יש עיר כזו), העניקה את השם היפוקמפוס למשפחת סוסוני הים, אותם יצורי מים ססגוניים המוכרים לכולנו, שפלג גופם העליון דומה כל כך לראש של סוס.

לעומת ההיפוקמפוס המיתולוגי, סוסון הים הינו יצור קטן מימדים וביישן, אך יחד עם זאת מהווה דוגמא יחידה ויוצאת דופן בעולם החי, למין שבו הזכר יולד את צאצאיו לאחר שנשא אותם בכיס מיוחד בבטנו.
עובדה זו הפתיע את המדענים עד כדי כך שעל זאת אמרו: "אין דבר כזה שאין דבר כזה…".

היפוקמפוס- מבנה אנטומי במח שצורתו כדמות סוסון הים, ואחראי בין השאר על הטמעת זכרון ולמידה.

רפואה:

אי שם בתקופת הרנסאנס, בתקופה בה החל התיעוד הסיסטמטי של המבנה האנטומי של גוף האדם, נמצא במרכז המח- מבנה, אשר קבל את השם היפוקמפוס, בזכות צורתו המיוחדת המזכירה סוס-ים.

לא ברור מי היה הראשון שטבע את השם היפוקמפוס לאזור זה במח, אך הדבר מיוחס לחוקר האנטומיה הקלאסי ג'וליו סזארה אראנאצ'י (Julio Cesara Aranaci). מה שברור ללא עוררין הוא שהשם היפוקמפוס השתרש במהרה בקהיליה המדעית בזכות הדמיון הצורני המיוחד של אותו מבנה לסוס הים.

במח, ההיפוקמפוס אחראי על ניווט והתמצאות במרחב, הוצאה לפועל של רגשות ומעל הכל-
על הטמעת זכרון ולמידה.

היפוקמפוס- סוסון ים עם מעט הומור... :-)

השם היפוקמפוס, מהווה משחק מילים עם המילה "קמפוס" כקריה אקדמית ומרכז למידה, ועם שאר המשמעויות המגוונות של שם זה.

הבחירה שלנו בשם היפוקמפוס, משקפת את שאיפתנו להביא את האקדמיה לציבור הרחב, ולהעשיר את קהל לקוחותינו בידע רב תחומי, בדיוק כשם שהמלה היפוקמפוס מכילה משמעויות מתחומים כל כך שונים (תרבות, זואולוגיה ורפואה).

נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת למידע נוסף, שאלות והבהרות,
וכן להגיע אליכם לפגישת היכרות,

בתודה, ובצפייה לשיתוף פעולה פורה,
עדי מוסקוביץ, בעלים-מייסד ומרצה.

להשארת פרטים לחצו כאן

ליצירת קשר טלפוני חייגו:

עדי: 050-8787990

משרד (טלפקס): 03-9707090

מעבדה(טלפקס): 077-450-50-40